ELEKTRİK İŞLERİNİZDE ÇÖZÜM ORTAĞINIZ

0542-606-32-31

2hanelektrik@gmail.com

Karasamsun mahallesi Adalet caddesi no115/2 ilkadım/Samsun

09:00-19:00

ŞERİT LED MONTAJI

0 Comments

Şerit led nedir özellikleri nelerdir

Şerit led nedir diye kısaca SMD led  çip modellerinin 5 metre uzunluğundaki Esnek bir alüminyum  veya bakır PCP’’nin  üzerine seri olarak dizilmiş haline şerit led denir.12 ve 24 volt elektrik enerjisi ile çalışır. Silikonlu ve silikonsuz (iç mekan) diye tabir ettiğimiz çeşitleri vardır.

7 SMD Şerit led çeşitleri

1-5050
2-5630
3-5730
4-2835
5-3528
6-3014
7-3020

5050 bir SMD led’in içinde üç adet çip barındığında üç çipli şerit led denir.
3528 bir SMD led’in içinde bir adet çip barındığından dolayı ise  tek çipli şerit led denir.
2835 ile 5050 nin ışığını test ettiğimizde metrede 14.4w ışık gücü ve 1.2 amper metrede akım çekmektedir.3528, 3014, 3020, 5630, 5730 SMD led ise tek çipli metrede 4.8w  ışık gücü  metrede 0.4 miliamper akım çekmektedir.

şerit led çeşitleri

 

Şerit led renkleri

Şerit led, renkleri değişebilen çok geniş bir renk tonlarına sahiptir. Tek çeşit renk tonlarına sahip olduklarından dolayı‘’adreslenemez. Yeşil, mavi, kırmızı, amber, pembe, mor, beyaz, gün ışığı gibi 8 adet renk tonları sahiptir..

RGB (red, green, blue) kırmızı, yeşil, mavi renkleri ayarlanabilen LED türüdür. Üç ana Rengin birleşimi ile kumanda modülü bağlantısı ile 8  adet renk tonları elde edebilirsiniz. Yukarıda belirttiğimiz renk çeşitlerinde olmayan turuncu ışığı RGB şerit led’den alabilirsiniz..

Şerit led renkleri

Farklı renk elde edebilmeniz için yukarıda belirttiğimiz gibi controller kumanda cihazına ihtiyaç duyacağız. Yani lede adres göstermemiz gerekir. İster animasyon yaparak farklı ren elde edebilir istenseniz yukarıda belirttiğimiz renk tonlarını ayni anda elde edebilirsiniz.

Şerit led ne kadar elektrik harcar

Şerit led ne kadar elektrik harcar Üç Çip Silikonlu Led lerin her bir adedinin( 1 ) metresinde  özelliğine  veya ürünün  cinsine göre değişir. mesela (3528)   tek çipli 4.8 watt çekerken üç çip  5050 veya 5630 olan ürünler 14.4 watt arasında güç harcar.

Üç çipli iç mekan RGB her bir metre boyunda RGB şerit led 4,8 ila 6 Watt aralığında enerji harcar mesela 5 metre olan bir rulo şeridinin 24-30 watt aralığında güç harcayacaktır.

Beş metre olan rulonun her bir metresinde 60 adet olan şerit led  bir chip silikonlu veya silikonsuz  3528 olan tek çipli  4.8 w metresinde enerji harcar. 100 cm de 30 tane led olan 3 çipli  7.2 watt  arasında enerji tüketimi meydana gelir.

3 çipli 5050 8 çipli 5630 veya 5730 çipli bir şerit ledin her bir metresinde 30 led smd olanların metresi 7,2wattlık bir enerji tüketir.3 çipli bir metresinde 60 led li olanlara göre iki kat daha fazla yani metresinde 14,4 watt güç harcayacaktır.

Ledin her bir metresinde 60  adet led olanı ise 3 çipli veya 8 çipli olanlarda özellikle  aydınlatma amaçlı kullanılır. 100 cm ise 14.4 watt 8 çiplide ise metresinde 2 ma  güç harcar. ruloları piyasada dış mekan 5 metre  iç mekan 10 metre  paket halindedir. Markasına cinsine veya özelliğine göre harcayacağı güç miktarı farklılık  gösterir.

Şerit led ne kadar elektrik harcar

Piyasada şartlarında çokça yaygın olan china veya taiwan ledler (100 cm 60 led olan bir çipli) Her bir metre boyunda 4,8 ila 6 Watt aralığında enerji sarfeder mesela 5 metre olan bir rulo şeridinin 24-30 watt aralığında güç harcayacaktır.

Örnek verecek olursak metresi 0,4 Akım çeken tek çipli bir led ile 35 metrelik bir led uygulaması yapacaksak bu durumda çekilecek toplam akım 0,4 X 30 = 12 Amper led sürücüsü veya trafo kullanmamız gereklidir.

Led driveri seçerken bulduğumuz değerin bir üstündeki standart güç kaynağını seçmemiz daha doğru olacaktır. 10 Amper veya 15 Amper gibi standart bir güç kaynağı kullanacağımızda 15 Amper güç kaynağını seçmek daha mantıklı olacaktır.

Bazı üretici firmaların 12,5 Amper güç kaynağı olmasına rağmen 12 ile 12,5 arası fark düşük olduğundan ve daha emniyetli olacağı için 15 Amper seçmek daha uygun olur.

Şerit bağlantısı Ve Kesim Yerleri

Şerit led bağlantısı ve kesim yerleri için  20 metreye kadar uzunluğunda şerit led’i bir sürücüyle nasıl bağlanabilir.Ürünün ve sürücünün çıkışına  (+) ve (-) 12V besleme girişine bağlanır. Modülatör Bağlantısı 20 metreden daha uzun fazla  led kullanmak gerekiyor ise 1 adet master sürücü ve her 15-20 metrelik lede bir adet SLAVE sürücü bağlanabilir.

Bunun farkı  slave ve master sürücüler arasında bir data (senkron) kablosu bağlantısı olacaktır. Data kablosu slave sürücülerin aynı anda aynı rengi verebilmesi için gereklidir. Slave led trafoları ayrı ayrı güç kaynaklarından beslenebileceği gibi (gücün fazla gelmesi durumunda) tek  bir güç kaynağı ile de kendini besleyebilir.

Bir güç kaynağı veya daha fazla güç kaynağı uygulamalarında. Teknik destek için bizi her zaman0216 488 82 41 nolu telden arayabilirsiniz.Esnek ve yumuşak olan led 3m bant ile kediliğinden yapışma özelliği ile 5050 üç çpli  modül ile desteklenip renk değiştiren smd tek çipli veya üç çipli türünü ifade etmektedir.

Temel amacı 3 ana rengin R:Red(Kırmızı)G:Green(Yeşil) B:Blue(Mavi) şerit ledin birtek çipte yeralması ve esas amaç her ana rengin değişik açılardan ışık vermesini sağlanmasıyla onlarca ara renkte aydınlatma yapabilmesidir. Bu ise elektronik uzaktan kumandalı bir sürücü modülle sayesinde yapılır.

uygulama yapılacaksa sürücü modül uygulanan metraje göre ürün ayrıca satın alınır. Şerit Ledin diğer ürünlerde olduğu gibi  de silikonlu (dış mekan)su geçirmez veya silikonsuz (iç mekan) çeşitleri mevcuttur. Kategori sayfasına linkten ulaşabilirsiniz.21.5.2019 tarihinde güncellenmiştir

Şerit LED kaç watt güç tüketir?

Tüketilen güç basitçe Amper X Volt X Metraj şeklinde ifade edilebilir. Yani metresi 0,4A akım çeken 5 metrelik bir paket 12Volt DC ile beslendiğine göre 0,4x5x12= 24Watt güç tüketir.

Şerit LED

Şimdi biraz detaya bakalım

Eğer bir adaptör alacaksanız, işte en büyük soru;

“Kaç amper?” yada  “Amper nasıl hesaplanır?”

Volt’u hepimiz duymuşuzdur. Elektrikte potansiyel gerilim farkı birimidir. İngilizler tarafından formülize edilmiştir. Korkmayın formülü veripte, kafanızı karıştırmayacağım.  Elektrikle çalışan her cihazın, bir çalışma voltu vardır. Bu dahili yada harici bir adaptörle sağlanır.

Şerit LED 12v ile çalışır. P10 paneller 5V ile çalışır gibi örnekler verebiliriz. Genellikle “V” harfiyle gösterilir. 12V, 5V gibi.

Gelelim yazımızında başlığı olan ampere.

Küçük bir tanımla başlayalım. Amper; akım şiddet birimidir. Hemen akla şu soru gelecek; “Akım şiddeti ne demektir?”

Akım şiddeti: Belli bir zaman ölçüsünde geçen elektrik yüküne denir. Yani saniyede geçen elektrik yüküdür.

Şimdi şerit LED’leri baz alarak, amper hesaplama işini anlatalım.

Şerit LED’lerin çalışma voltunun 12v olduğunu zaten söylemiştim. Amperini hesaplarken göz önünde bulundurmamız gereken iki husus vadır. İlki kullanacağımız şerit LED’in çeşidi ve uzunluğudur. Çünkü şerit LED çeşitleri metrede, birbirlerinden farkı akımlarda elektrik gücüne ihtiyaç duyarlar.

FARKLI ÜRETİCİLERİN ÜRÜNLERİNE GÖRE DEĞİŞİK ÖRNEKLER VERİLMİŞTİR

Not: Üreticiye ,  1 metredeki led sayısına , cipe ,  ürünün lümenine ve kelvinine göre elektrik güc tüketimi farklılık gösterir .

Mutlaka katalog bilgilerine bakıp üzerine %25 güç ilavesi yapıp trafo alın.

Ürün özellikleri üretici-distribütör firmalar ve çeşitli internet kaynaklarından alınmıştır. Özellik bilgilerinin doğruluğu tarafımızdan %100 garanti edilmemektedir

Tek çipli 3528 şerit LED (silikonsuz/iç mekan/dış mekan)
Metrede 60 led bulunur, 0,4Amper akım çeker, 4,8Watt güç tüketir. 12 Volt besleme kullanılır
Kırmızı, Yeşil, Mavi, Amber (Sarı), Beyaz, Günışığı renk seçenekleri vardır.

Gerçekten kaliteli bir şerit LED, düzgün bir aydınlatma için metrede 0.4 amper akıma ihtiyaç duyar. Örneğin 5 metre şerit LED için 5 x 0,4 için 2 amper yeterlidir. Yeterlidir ama günde 3 saatin üzerinde çalışması gerekecekse, 2,5 amper yada 3 amper tercih etmek daha sağlıklı olacaktır.

Üç çipli 5050 şerit LED (silikonsuz/iç mekan/dış mekan)
Metrede 30 led bulunur, 0,7Amper akım çeker, 8,4Watt güç tüketir. 12 Volt besleme kullanılır
Kırmızı, Yeşil, Mavi, RGB (Renk değiştiren), Beyaz, Günışığı renk seçenekleri vardır.

Üç çipli 5050 şerit 60LED/m (silikonsuz/iç mekan/dış mekan)
Metrede 60 led bulunur, 1,5Amper akım çeker, 18Watt güç tüketir. 12 Volt besleme kullanılır
Sadece Beyaz renk seçeneği vardır.

3 çipli denmesinden de anlaşılacağı gibi tek çipli LED’lere göre 3 kat daha fazla akım gücüne ihtiyaç duyarlar. Genellikle kaliteli bir 3 çipli şerit LED için metrede 1,5 amper akım gereklidir. Yani 5 metre için 5 x 1,5=7,5 ampere ihtiyaç duyulmaktadır. Tek çiplilerde yaptığımız tavsiye burda da geçerli, eğer günde 3 saaten uzun kullanılacaksa 8,5 yada 10 amperlik bir adaptör seçmek daha doğru olacaktır.

seritled_trafo_adaptor_baglantisi

RGB Şerit LED

RGB Şerit LED ‘leri bilmeyenler olabilir. Kısaca ne olduğunu izah ederek başlıyalım.  3 çipli şerit LED’lerdir. Yanlız 3 çipte aynı renk ışık vermez. Kırmızı, yeşil ve mavi renklerde yanarlar, Bir kumanda yardımıyla, bu renklerin farklı kombinasyonlarını deneyerek 16 renkte ışık elde edebilirsiniz. Bu LED’ler 3 çipli olduğundan, düz mantık yürütürsek metrede 1,2 amper 5 metre içinde 6 ampere ihtiyaç duyduğunu söyleyebiliriz. Ama bir detay var. Bu renk kombinasyonlarında, ihtiyaç duyulan renkler ve güçleri farklı olduğundan 6 amperden daha düşük amperli adaptörlerde kullanılabilir. Bir örnekle daha da netleştirelim. Mesala kırmızı rengi yaktığımızda diğer iki çipin yanmasına gerek yoktur. Bu da şu anlama gelir; o an için metrede 0,4 ampere ihtiyaç duyulur. Kendi kullanım şeklinize göre adaptör tercihinizi yapabilirsiniz. Bu konuda son bir tavsiye ile konuyu kapatayım. Eğer bu RGB şerit LED’lerde beyaz ışığı kullanmayacaksanız 5 metre için 3 amper yada 5 amper tercih edebilirsiniz.

Örnekler

Metrede 30 led için :

3 AMPER ŞERİT LED TRAFOSU – KAMERA ADAPTÖRÜ
( Amper:3 A  Watt: 36 W  Volt: 12V )
3528 TEK ÇİPLİ ŞERİT LEDİN 8 METRESİNİ
5050 ÜÇ ÇİPLİ ŞERİT LEDİN 5 METRESİNİ ÇALIŞTIRABİLİR.

8.5 AMPER ŞERİT LED KAMERA TRAFOSU 
( Amper: 8,5 A Watt: 100 W  Volt: 12V )
TEK ÇİPLİ 3528 ŞERİT LEDİN 25 METRESİNİ
ÜÇ ÇİPLİ 5050 ŞERİT LEDİN 10 METRESİNİ
SEKİZ ÇİPLİ 5630 ŞERİT LEDİN 5 METRESİNİ ÇALIŞTIRABİLİR

12,5 AMPER ŞERİT LED ADAPTÖRÜ KAMERA TRAFOSU
( Amper: 12.5 A Watt: 150 W Volt: 12V )
TEK ÇİPLİ 3528 ŞERİT LEDİN 35 METRESİNİ
ÜÇ ÇİPLİ 5050 ŞERİT LEDİN 15 METRESİNİ
SEKİZ ÇİPLİ 5630 ŞERİT LEDİN 8 METRESİNİ ÇALIŞTIRABİLİR

20 AMPER ŞERİT LED TRAFOSU KAMERA ADAPTÖRÜ

( Amper: 20 A Watt: 240 W Volt: 12V )
TEK ÇİPLİ LED ŞERİT DEN:50 METRESİNİ
ÜÇ ÇİPLİ LED ŞERİT:25 METRESİNİ
SEKİZ ÇİPLİ LED ŞERİT:14 METRESİNİ ÇALIŞTIRABİLİR

30 AMPER ŞERİT LED TRAFOSU KAMERA ADAPTÖRÜ

( Amper: 30 A Watt: 360 W Volt: 12V )
TEK ÇİPLİ LED ŞERİT DEN:70 METRESİNİ
ÜÇ ÇİPLİ LED ŞERİT:40 METRESİNİ
SEKİZ ÇİPLİ LED ŞERİT:20 METRESİNİ ÇALIŞTIRABİLİR

RGB POWER SUPPLY

Birkaç örnek çözelim

Örnek 1

Şerit Led elektrik tüketimi ne kadar ?

Şerit Led elektrik tüketimini aşağıdaki örnekte; 1 saatdeki sarfiyatını hesaplayabilirsiniz.

(kullanacağınız uzunluk) x 14,4 Watt x 1,2 trafo kaybı / 1000 x 0,32 tl. elektrik bedeli = tüketim tutarı (TL)

Yukarıdaki (/1000) değeri watt cinsinden kwatt’a çevirmek içindir. (14,4 watt) 3 çip şerit ledlerin metrede çektiği watt değeri, 1,2 ise trafolarda meydana gelen güç ve verimli güç arasındaki açıdır.

Örnek 2

Şerit Led trafo hesaplama

1) Tek Çip Şerit Led (3528) Trafo Hesaplama

Tek Çip Şerit Led metrede 60 led çalışma voltajı 12 V.’dur. Metrede 0,40 Amper akım çeker.

Bu nedenle; Kullanacağımız metreyi 0,40 ile çarpmamız gerekmektedir.

Yani 20 metre Tek Çip Şerit Led kullanımı için 20metre x 0,40 Amper = 8 Amper.

20 metre şerit led için 8 Amper veya daha yüksek bir trafo kullanmamız gerekmektedir.

2) 3 Çip Şerit Led (5050) Trafo Hesaplama :

3 Çip Şerit Led metrede 60 led çalışma voltajı 12 V.’dur. Metrede 1,2 Amper akım çeker.

Bu nedenle kullanacağımız metreyi 1,2 ile çarpmamız gerekmektedir.

Yani 20 metre 3 Çip Şerit Led kullanımı için 20 metre x 1,2 Amper = 24 Amper.

20 metre 3 Çip Şerit Led için 24 Amper veya daha yüksek bir trafo kullanmamız gerekmektedir.

Örnek 3

Metresi 0,4 A çeken tek çipli led ile 35 metrelik bir led uygulaması yapacağız bu durumda çekilecek toplam akım 0,4 X 30 = 12A çıkacaktır. Güç kaynağı seçerken bulduğumuz değerin bir üstündeki standart güç kaynağını seçmemiz gerekir. Bu örnekte 10A ve 15A standart güç kaynakları bulunduğundan 15A seçmek uygun olacaktır.

Bazı üreticilerin 12,5A güç kaynağı olmasına rağmen 12 ile 12,5 arası fark düşük olduğundan ve daha emniyetli olacağı için 15A seçmek daha uygun olur.

Hangi noktalardan besleme yapılmalı?

Şerit LED‘lerde besleme yapılacak noktalar çok önemlidir. 5 metreye kadar şerit led‘ler bir uçtan beslenebilir, bu durumda diğer uçta bir ışık kaybı olmaz ancak örneğin 10 metrelik bir şerit led uygulamasında bir uçtan besleme yapılırsa diğer uçta (şerit led‘in iç dirençlerinden dolayı) ışıkta bir azalma sözkonusu olur. Bunun önüne geçebilmek için 10 metrelik şeridi ortasından (beşinci metreden) beslemek en mantıklı çözümdür. Tek parça halindeki daha uzun uygulamalarda da her 10 metrede bir besleme girişi vermek en uygun çözümdür. Çekilecek akım karşılandığı sürece tek güç kaynağından yapılan çıkışlarla bu beslemeler verilebilir. Eğer bitiş ucu dönüp başlangıç ucuna geliyorsa bu arayı da birbirine bağlamak (+ ve – leri birleştirmek) voltaj ve akım dengesi açısından uygun olur.